Kariya Munda Quotes

Home / Politician / Kariya Munda Quotes
Kariya Munda
Deputy Speaker of the Lok Sabha
In office
8 June 2009 â€“ 12 August 2014
Preceded by Charanjit Singh Atwal
Succeeded by M. Thambidurai
Constituency Khunti
Personal details
Born (1936-04-20) 20 April 1936 (age 80)
Anigara village, Ranchi district, Bihar
Political party Bharatiya Janata Party
Spouse(s) Sunanda Devi
Children 2 sons and 4 daughters
Residence Anigara village, Khunti district, Jharkhand
Religion Hinduism

I am a common man. Why do I need security?
I grow the vegetables my family eats. I grow enough, and we seldom buy from the market.
Kariya Munda
Definitely, a non-tribal can become chief minister in Jharkhand.